Приготвянето на “ориз” от карфиол е чудесен, вкусен и лесен начин да увеличим приема си на зеленчуци, особено от така полезното семейство кръстоцветни!
Карфиловият “ориз” се приготвя наистина много лесно, на външен вид прилича на класическия варен ориз, но на вкус е свеж и хрупкав, а като хранителна стойност има доста по-различен профил. За разлока от ориза той е беден на въглехидрати, калории, мазнини, изобилства от фибри и носи на тялото ни добър аминопрофил с 1,92 грама протеин на 25 калории. Често карфиолосът се пределя като лидер по хранителна стойсност и полезносъ сред зеленчуците и това съвсем не е случайно.
Карфиолът е член на семейство кръстоцветни зеленчуци заедно със зелето, броколи, брюкселско зеле и други. Всички те са отличен източник на антиоксиданти, витамини, каротиноиди, фибри, разтворими захари, минерали и фенолни съединения. Карфиолът обаче е изключително полезен, защото съдържа специална комбинация от ценни антиоксиданти (каротеноиди, токофероли и аскорбинова киселина), които имат ключова роля за поддържане на здравословните функции на клетките и редица органи. Съдържащите се в него антиоксиданти и противовъзпалителни съединения понижават оксидативния стрес и наличието на свободни радикали в тялото, като по този начин предотвратяват развитието на възпаления и злокачествени образувания.
Ако искаме да имаме силна имунна система през зимата, трябва да хапваме редовно суров карфиол. Само в едно чаша със зеленчука се съдържат над 70% от препоръчителната дневна доза витамин С. Когато храната минава през термична обработка обаче, голяма част от витамина се разпада. Не е тайна, че аз се храня със сурова храна. Именно защото ензимите и витамините не са устойчиви при нагряване над 40 -70 градуса, препоръчвам и на вас да увеличите процента на сурова храна в менюто си, и редовно да хапвате богатите на витамини, минерали и ензими плодове и зеленчуци в сурова форма.
Съединенията в карфиола сулфорафан, глюкобразицин, глюкорафанин и глюкоконстуриан ни помагат да детоксикираме тялото си, което е и една от основните цели на постите. Ако веднъж седмично си приготвяме суров ориз от карфиол и го комбинираме с разнообразни зеленчуци, семена и подправки, ще подпомогнем целия процес по прочистване на черния дроб и храносмилателната система.
Необходими продукти:
- 1 глава карфиол
- 1 с.л. кокосово масло
- фреш от 1/2 лайм
- 2 с. л. изкиснат слънчоглед
- ½ ч.л. кимион на прах
Веган пармезан за поръсване:
- 30 гр сурово кашу /неизкиснато/
- келтска сол на вкус
- 1 ч.л. куркума
- 2 с. л. хранителна мая
Измиваме хубаво, почистваме и нарязваме карфиола на парчета. Слагаме го в чопър и го смиламе, докато получим трохи, но не прекалено, за да не стане на каша.
В купа го смесваме заедно с кокосовото масло, слънчогледовото семе, сока от лайм и кимиона.
За да приготвим веган пармезан, смиламе всички съставки в чопър.
Този пармезан е изключително ароматен и вкусен и можете да го ползвате за всички ястия, върху които стандартно поръсвате пармезан.
Освен полезния карфиол в това ястие има още скрити витаминозни бомби. Кълновете от слънчоглед са богат източник на протеини, витамини А, Е, D и от група B, както и на есенциални мазнини омега 6 и омега 9.
Витамин Е е ценен антиоксидант, който помага на клетките да се възстановят от уврежданията, причинени от свободните радикали. Слънчогледовото семе е и много богат източник на цинк, който е ключов за съпротивителните сили на организма срещу настинки, грип и други болестотворни фактори.
Ако не вярвате, че една порция ориз може да подсили имунитета ви, пробвайте точно тази порция ориз!
Защото здравето е вкусно!