Доматите са уникална храна. Освен, че са много хранителни и вкусни, има множество опции да ги хапваме с наслада. За да извлечем максимума от техните ползи е важно как точно ги комбинираме с другите храни.
На първо място знаем, че суровите плодове и зеленчуци носят най-много ползи, защото съдържат най-много хранителни вещества. Повечето витамини, като витамин С например, са неустойчиви при висока термична обработка. Затова е препоръчително през лятото да хапваме доматите сурови ежедневно под формата на салата, супа или смути.
Суровите домати ни осигуряват отлични количества от витамините А, C, К и Е, от минералите калий, манган, магнезий, фосфор, мед, както и фибри, фолиева киселина и антиоксиданти. Съдържащите се в тях флавоноиди и антиоксиданти могат да неутрализират вредните свободни радикали в тялото. Доматите са особено полезни заради голямото си съдържание на ликопен. Този антиоксидантен флавоноид има способността да защитава клетките, предпазвайки кожата от вредните ултравиолетови лъчи и съответно намалява риска от развитие на рак на кожата. Виждате как природата сама ни пази през лятото, като ни предоставя толкова богато разнообразие от домати през целия сезон.
Друг ценен фитонутриент в доматите е зеаксантинът, който може да филтрира UV лъчите и така предпазва очите, предотвратявайки дегенерацията на макулата, която се наблюдава с напредване на възрастта. И като споменахме напредване на възрастта, трябва да отчетем и факта, че ликопенът в доматите доказано намалява оксидативния стрес и риска от развитие на остеопороза. Това само показва защо доматите са чудесна храна за всяка възраст, особено за дамите по време на менопауза.
Но и мъжете могат да се възползват от хранителната стойност на домати, тъй като научни изследвания доказват връзка между тяхната консумация и намаления риск за развитие на рак на простатата.
В България отглеждаме много сортове домати от край време, те присъстват в лятната ни трапеза най-често в състава на салати или сготвени в яхнии с доматен сос. В момента можем да намерим на пазара много голямо разнообразие от сортове домати: Биволско сърце, Розови домати, Руен, Български червен гигант, Николина, Розов блян, Рома, Ръгби, Чери домати и др.
Сорт Розови домати
Когато избираме доматите в магазина, ароматът им ще ни насочи дали са узрели хубаво на слънце. Трябва да са леко меки, но не презрели. Твърде стегнатите и перфектно изглеждащи домати обикновено не са хубави и ароматни. Ако има жълти точки върху домата и изглеждат перфектни, най-вероятно са отглеждани в оранжерии.
Сочните едри домати сорт Биволско сърце или Червен гигант можем да използваме за приготвяне на супа или сосове, докато по-стегнатите Ръгби и Руен са чудесни за салата, нарязани на колелца или пък запечени за кратко на фурна.
Сорт Ръгби
Доматите са плод, а не зеленчук, въпреки че сме свикнали да ги консумираме в салати и солени ястия. Тъй като могат да предизвикат ферментация, е препоръчително да ги консумираме преди всичко останало. Не е препоръчително да ги комбинираме с тестени изделия (хляб), продукти с нишесте (картофи) и месни храни.
Въпреки, че салата от краставици и домати е традиционно лятно ястие, не бива да комбинираме тези два продукта. Причината е, че краставиците водят до образуване на алкална среда в тялото, докато доматите са кисели. При такава комбинация започва процес по образуване на голямо количество сол, която вреди на бъбреците и черния дроб. Освен това доматите са източник на аскорбинова киселина, а краставицата спомага за неутрализиране на нейното действие и така пречи да усвоим витамин С. Още една причина да не ги комбинираме е, че за усвояване на краставиците и доматите са необходими различни ензими. Така, докато един от тях се абсорбира от тялото, вторият изчаква и това води до ферментация и образуване на газове.
Най-добре е доматите да се консумират в комбинация със зеленолистни зеленчуци и полезни мазнини, които улесняват усвояването на антиоксидантите. Лукът също е добра добавка в ястие с домати, защото е богат на селен. Витамин Е помага за правилното усвояване на селена, така че салата с лук и домати, подправена с растително масло е едно чудесно ястие.
Доматена салата с босилково песто
Необходими продукти за 2 порции:
2-3 домата, нарязани на колелца
Връзка пресен босилек
4 с.л. слънгогледово семе
2 с.л. тиквено семе
1 скилидка чесън
4 с.л. зехтин
3 с.л. прясно изцеден лимонов сок
Сол на вкус
За гарниране: листенца босилек и конопени семена
Подреждаме доматите в чинии.
Смиламе в чопър всички съставки за босилковото песто и поливаме отгоре доматите.
Поръсваме с конопеното семе и добавяме цели листенца босилек.
Печени домати на фурна с песто
За да увеличим усвояване на ликопена, може да изпечем доматите за кратко на фурна. Загряваме фурната на 180 градуса. Подреждаме нарязаните домати върху тава и поръсваме с малко сол. Печем за 15-тина минутки.
Подреждаме доматите в чинии и ги поливаме с песто по избор: може да използваме босилковото песто от предната рецепта или да си направим мус от авокадо, пресен босилек, чесън, хранителна мая и да поръсим с конопено семе и орехи.
Сурова супа от домати
1/4 чаша кашу
1/4 чаша вода
1/2 чаена лъжичка сол
1 скилидка чесън
1 с.л. нерафиниран студенопресован зехтин
1/2 чаша нарязани на кубчета домати за гарниране
Листенца рукола или кълнове за гарниране
1 с.л. черен сусам
1/2 чаша домати, нарязани на кубчета
Поставяме всички продукти (с изключение на последната 1/2 чаша домати) във високоскоростен блендер и разбиваме, докато се получи хомогенна и гладка смес. Прехвърляме супата в купа. Добавяме останалата 1/2 чаша домати на кубчета, сурово кашу и листенца рукола по желание.
Надяваме се с тези апетитни идеи за ястия с домати да сме ви убедили, че присъствието им на лятната ни трапеза е не само препоръчително, но и може да бъде много задоволително.
Защото здравето е вкусно!